Technical Programme

The following peer-reviewed scientific papers will be presented in the UCC 2018 main conference track. Underlined authors will be available to present and discuss their papers. Session chairs will be determined soon.

Tuesday, December 18:

10.00 Application Performance and Management I

  • Yogesh Barve, Shashank Shekhar, Shweta Khare, Anirban Bhattacharjee and Aniruddha Gokhale: UPSARA: A Model-driven Approach for Performance Analysis of Cloud-hosted Applications
  • Yukio Ogawa, Go Hasegawa and Masayuki Murata: Hierarchical and Frequency-Aware Model Predictive Control for Bare-Metal Cloud Applications

11.30 Application Performance and Management II

  • Matt Baughman, Ryan Chard, Logan Ward, Jason Pitt, Kyle Chard and Ian Foster: Profiling and Predicting Application Performance on the Cloud
  • Ioan Petri, Ali Reza Zamani, Daniel Balouek-Thomert, Omer Rana, Yacine Rezgui and Manish Parashar: Ensemble-based Network Edge Processing
  • Lukas Harzenetter, Uwe Breitenbücher, Michael Falkenthal, Jasmin Guth, Christoph Krieger and Frank Leymann: Pattern-based Deployment Models and Their Automatic Execution

15.00 Resource Allocation I

  • José Luis Valencia Gutierrez, Cristina Boeres and Vinod Rebello: Combining VM Preemption Schemes to Improve Vertical Memory Elasticity Scheduling in Clouds
  • Pankaj Saha, Angel Beltre and Madhusudhan Govindaraju: Tromino: Demand and DRF Aware Multi-Tenant Queue Manager for Apache Mesos Cluster

16.30 Resource Allocation II

  • Yu-An Chen, Geoffrey Tran, Andrew Rittenbach, John Walters and Stephen Crago: Pacer: Automated Feedback-Based Vertical Elasticity for Heterogeneous Soft Real-Time Workloads
  • Thiago Augusto Lopes Genez, Rizos Sakellariou, Luiz F. Bittencourt, Edmundo Madeira and Torsten Braun: Scheduling Scientific Workflows on Clouds Using a Task Duplication Approach
  • Muhammad Hafizhuddin Hilman, Maria Alejandra Rodriguez and Rajkumar Buyya: Task Runtime Prediction in Scientific Workflows Using an Online Incremental Learning Approach

Wednesday, December 19:

10.00 Edge, Fog, and Multi-Cloud I

  • Daniel Baur, Frank Griesinger, Yiannis Verginadis, Vasilis Stefanidis and Ioannis Patiniotakis: A Model Driven Engineering Approach for Flexible and Distributed Monitoring of Cross-Cloud Applications
  • Zacharias Georgiou, Moysis Symeonides, Demetris Trihinas, George Pallis and Marios Dikaiakos: StreamSight: A Query-Driven Framework for Streaming Analytics in Edge Computing

11.30 Edge, Fog, and Multi-Cloud II

  • Ye Xia, Xavier Etchevers, Loïc Letondeur, Adrien Lebre, Thierry Coupaye and Frédéric Desprez: Combining Heuristics to Optimize and Scale the Placement of IoT Applications in the Fog
  • Olena Skarlat, Vasileios Karagiannis, Thomas Rausch, Kevin Bachmann and Stefan Schulte: A Framework for Optimization, Service Placement, and Runtime Operation in the Fog
  • Marieme Diallo, Alejandro Quintero and Samuel Pierre: Two Efficient QoS-based Approaches for a Resource Splitting Strategy Across Multiple Cloud Providers

16.30 Managing Real-time Data (parallel session)

  • Saptashwa Mitra and Sangmi Pallickara: Confluence: Adaptive Spatiotemporal Data Integration Using Distributed Query Relaxation Over Heterogeneous Observational Datasets
  • Geoffrey Phi Tran, John Paul Walters and Stephen Crago: Reducing Tail Latencies While Improving Resiliency to Timing Errors for Stream Processing Workloads

16.30 VM Management (parallel session)

  • Ibrahim Mansour and Abdelhamid Bouchachia: Enhancement of LivCloud for live cloud migration
  • Keisuke Inokuchi and Kenichi Kourai: UVBond: Strong User Binding to VMs for Secure Remote Management in Semi-Trusted Clouds

Thursday, December 20:

10.00 Cloud Infrastructure I

  • Craig A. Stewart, David Y. Hancock, Julie Wernert, Matthew R Link, Nancy Wilkins-Diehr, Therese Miller and Kelly Gaither: Return on Investment for three cyberinfrastructure facilities: a local campus supercomputer; the NSF-funded Jetstream cloud system; and XSEDE (the eXtreme Science and Engineering Discovery Environment)
  • Liang Liu, Jun Xu and Lance Fortnow: Quantized BvND: A Better Solution for Optical and Hybrid Switching in Data Center Networks

11.30 Cloud Infrastructure II

  • Shashank Gugnani, Xiaoyi Lu and Dhabaleswar Panda: Analyzing, Modeling, and Provisioning QoS for NVMe SSDs
  • Shrenik Jain, Suresh Purini and Puduru Reddy: A Multi-Cloud Marketplace Model with Multiple Brokers for IaaS Layer and Generalized Stable Matching
  • Rachael Shaw, Enda Howley and Enda Barrett: A Predictive Anti-Correlated Virtual Machine Placement Algorithm for Green Cloud Computing

15.00 Resource Allocation III

  • Seyedhamid Mashhadi Moghaddam, Sareh Fotuhi Piraghaj, Michael O'Sullivan, Cameron Walker and Charles Unsworth: Energy-efficient and SLA-aware Virtual Machine Selection Algorithm for Dynamic Resource Allocation in Cloud Data Centers
  • Anurina Tarafdar, Sunirmal Khatua and Rajib Das: QoS Aware Energy Efficient VM Consolidation Techniques for a Virtualized Data Center
  • Xuanzhang Liu and Lena Mashayekhy: Joint Load-Balancing and Energy-Aware Virtual Machine Placement for Network-on-Chip Systems

Back to programme overview

links

social